Nedeľa, 04. októbra 2015 • 17:34.33 • zaujímavosti
3147x
Brezno 30. september 2015
Horehronské múzeum v Brezne v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2015 pozvalo v stredu 30. septembra občanov Horehronia na prehliadku historických pamiatok mesta Brezno s ojedinelou možnosťou predstavenia jedinečnej technickej pamiatky na Slovensku – ľudovej mangľovne, ktorá je od 1971 zaradená medzi národné kultúrne pamiatky.
Pozvanie prijalo 11 Brezňanov, prevažne členov Klubu Martina Rázusa - Maroško a päť účastníčiek pricestovalo z Heľpy. Doprovodným slovom ich sprevádzala Mgr. Ivica Krištofová z Horehronského múzea.
Začiatok a úvodné slovo historickej potulky mestom Brezno vykonala Ivica Krištofová v strede historického námestia pod 31 metrov Mestskou vežou – dominantou a symbolom mesta. Zoznámili sa s aj historickými udalosťami, ktoré sa udiali na tomto obdĺžnikovom námestí, ktoré svojim tvarom a rozlohou (213 x 146 metrov) je ojedinelým na Slovensku. Nachodí sa tu historický park a množstvo zaujímavých historických stavieb. Je vyhlásený za pamiatkovú zónu.
Odtiaľ sa účastníci so sprievodným slovom presúvali cez Mestský park k evanjelickému kostolu. Na Cintorínskej ulici, pri Kaplnke Svätého Kríža, venovali pozornosť historickým udalostiam, ktoré sa odohrali po najväčšom požiari v meste, ktorý vypukol 9. apríla 1779 o 5. hodine popoludní. Zhorelo pri ňom 113 domov, aj pôvodný tu stojaci kostol so štyrmi novými zvonmi a okolitým cintorínom. Banskobystrický biskup žiadal mesto, aby svätyňa zhoreného kostola nebola rozbúraná, ale premenená na kaplnku. Odtiaľ názov Kaplnka Svätého kríža, ktoré sa tu slávi 14. septembra. Súčasne si prezreli miesta, kadiaľ bola ťahaná severná vetva mestského opevnenia. Účastníci prehliadky sa cez ulicu Hradby sa presunuli späť na námestie.
Slobodné kráľovské mesto Brezno získalo právo vybudovať si mestské hradby. Vybudovalo ich v rokoch 1650 - 1676. Hradby mali štyri brány: na sever - na konci Kostolnej ulice, dnes Chalupkovej - Beňušskú, na západ – na konci Uličky, dnes ulica ČSA - Valaštiansku, na juhovýchod - na konci Farskej, dnes Kuzmányho ulice - Košickú a na juh – na konci Veľkej ulice, dnes Rázusovej ulice – Hroneckú bránu. Hronecká brána viedla na Čierny Hronec, pôvodný názov spoločných osád dnešného Čierneho Balogu.
Záverečným cieľom prehliadky bol typický brezniansky remeselnícko – roľnícky dom na Rázusovej ulici číslo 20. Okrem iného sa tu nachodí ľudová mangľovňa - zariadenie na úpravu tkanín poháňané ťažnou silou koňa pomocou jednoduchého dreveného mechanického stroja so sústavou prevodov. Mangeľ pochádza z prvej polovice 19.storočia.
Priebeh prehliadky historických pamiatok mesta Brezno si môžete prezrieť v priloženej, skrátenej obrazovo-slovnej prezentácii.
Keďže akcia súčasne spadá do cyklu Brezno – 750 rokov banského a slobodného kráľovského mesta, ktoré si mesto pripomenulo počas Dní mesta Brezno 28 – 30 mája 2015, doporučujeme si pripomenúť aj obrazovo slovnú prezentáciu venovanú Historickým medzníkom mesta Brezno Brezno - 750 rokov - banského a slobodného kráľovského mesta.
Literatúra: Potulky po meste Brezno.
V roku 2014 vydal Miestny odbor Matice slovenskej a Horehronské múzeum v Brezne s finančným príspevkom mesta Brezno.
Text: Ing. Milan Kováčik
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči Csc., Roman Suja, Jozef Tišliar
Pár fotografií nájdete aj na našej FB stránke - Ľudová mangľovňa