Piatok, 11. februára 2022 • 12:45.56 • zaujímavosti
1586x
Posledná nedeľa v januári patrí v Čiernom Balogu každoročne turistickému Pochodu vďaky, ktorým súčasníci vzdávajú hold, prejav úcty tým, ktorí sa v nedeľu poobede 28. januára 1945 zo zbraňou v ruke postavili proti nemeckej presile - 700 člennému práporu Wehrmachtu, ustupujúcemu horami po prehranej bitke v chotári obce Klenovec. Zachrániť svoju dedinu a rodiny sa rozhodlo okolo 50 obrancov z radov povstaleckých vojakov z obce a partizánov. Podporil ich aj asi 15 členný partizánsky oddiel Nikolaja Radula. Predvoj Nemcov bol najmä vďaka momentu prekvapenia odrazený. Paľba ich prikovala o zem, ostatní mimo dostrelu utekali späť. Na lúke ich však ostalo 60 mŕtvych. Ostatní potom prechádzali cez hory do ďalších dolín, ale všade boli odrazení. Za veľkej zimy, ale pri splne mesiaca sa bojovalo celú noc. Bránila sa už celá dedina. V pondelok ráno 29. januára okolo 11 - tej hodiny do obce vstúpila Červená armáda, ktorá zavŕšila víťazstvo.
Je nedeľa ráno 30. januára 2022. Prvý pohľad z okna bytu vyvolával husiu kožu. Silný vietor preháňal mokrý sneh. I napriek tomu motivácia vzdať úctu odvážnym predkom, hnala tiež odvážnych do prírody. Pre pandemické opatrenia sa však oficiálne nič neorganizovalo, ale stály autobusový spoj Brezno - Čierny Balog - Lom nad Rimavicou odchádzajúci z Brezna o 9.40 hod. slúži pre verejnosť. Od Brezna po zastávkach sa postupne napĺňal. Pri partizánskom cintoríne Pod Skalicou kóta (938 m n.m.) vystúpila už početná skupina turistov. Prekvapením bolo, že za chvíľu dorazil ďalší, ale súkromný autobus. Z neho vystúpilo asi 30 ozbrojených žien a chlapov - v uniformách povstaleckých vojakov, Červenej armády, ale aj partizánov. Patrili ku Klubu vojenskej histórie a priviedol ich rodák JUDr. Jozef Vránsky z Bratislavy.
Na cintoríne pod hlavnou cestou, na ktorom našlo svoj hrob 23 partizánov sa uskutočnil prvý pietny akt so salvami. Po jeho skončení sa všetci spoločne horami a dlhou dolinou Brôtovo peši presúvali 12 km k Čiernemu Balogu osade Dobroč, kde v doline Páleničnô sa nachádza Pamätník obranných bojov a tu bol aj smrteľné ranený domáci obranca Jozef Schon.
Nasledoval druhý pietny akt, teraz ho zahájil aj starosta obce František Budovec. Taktiež bol ozdobený salvami príslušníkmi Klubu vojenskej histórie. Už tradične sa zapálila aj na rýchlo pripravená „Vatra oslobodenia“. Okolo nej - tiež tradične - domáci začali spievať hymnickú pieseň „Cez balocké čierne hory.. „ a potom povstalecké....
Obrazovo – slovná prezentácia 48. ročníka Pochodu vďaky k oslobodeniu obce Čierny Balog, ktorá chce priblížiť atmosféru spontánneho, ale vydareného podujatia.
Čierny Balog: 30. január 2022
Text a foto: Milan Kováčik, predseda ZO č.2 SZPB v Brezne