Utorok, 28. januára 2020 • 08:27.40 • zaujímavosti
2352x
Čierny Balog, 26. január 2020
V príručkách o histórii Slovenského národného povstania (SNP) sa uvádza, že počas bojov na povstaleckom území zastala verejná doprava - autobusová aj železničná. Aj 46 ročník Pochodu vďaky z príležitosti 75. výročia oslobodenia obce bude mať v kronike poznámku, že sa konal v podmienkach, keď v banskobystrickej župe boli dva dni odstavené všetky linkové prímestské autobusové spoje, čím bolo cestovanie nadmieru obmedzené.
Rozdiel je v tom, že koncom januára 1945, bol veľký sneh a treskúca zima. Horami a dolinami sa k Čiernemu Balogu približoval od mestečka Klenovec, prápor (700 mužov) 309 pluku Wehrmachtu. Pomsta v podobe vypálenia drevených domčekov v partizánskej obci bola reálna. No okolo päťdesiat obrancov najmä z radov povstaleckých vojakov z obce, našlo odvahu zachrániť svoje rodiny a dedinu.
Boj na život a na smrť začal v nedeľu 28. januára okolo 15.00 hod popoludní. Obrannú líniu aj podporou prírody udržali 20 hodín. Ani jeden nepriateľ sa do obce nedostal. V pondelok asi o 11.00 hod. vstúpila do obce Červená armáda. Obec bola definitívne zachránená.
V nedeľa 26. januára 2020 bolo presne naopak. Pekné slnečné počasie s minimom snehu priam lákalo vyraziť do prírody a podporiť organizátorov z obce vzdať hold a úctu tým, ktorí sa obetovali a umožnili aj našej generácii užívať si výdobytky slobody.
Múdry človek vyslovil citát - Ak niečo veľmi chceš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol. V nedeľu v podvečer, po úspešne prežitom dni, účastníci konštatovali, že sa táto pravda potvrdila.
Starosta Čierneho Balogu František Budovec objednal autobus u súkromného prepravcu, ktorý povyvážal na kótu Pod Skalicou (938 m n.m.) viac ako dve stovky turistov z Brezna, Čierneho Balogu a okolia, vo veku od 5 – 80 rokov, medzi nimi celé rodiny s deťmi. S potešením bola prijatá, účasť piatych uniformovaných mladých ľudí z OZ Klub vojenskej histórie Slovensko. Štyria v uniforme povstaleckého vojaka, dievčina uniforme Červenoarmejca a domáci Martin Rosík v uniforme vojaka nemeckého Wehrmachtu. Priviedol ich už známi Boris Šeliga z Bratislavy.
Pochod začínal spoločným pietnym aktom – kladením venca na cintoríne, kde je pochovaných 23 partizánov. Medzi nimi aj 16. ročná partizánka Kamila Šagy pochádzajúca z ukrajinského mesta Ovruč. Zastrelená fašistami 10. novembra 1944. Ukázalo sa, že aj prítomná sympatická dievčina menom Diana Bilokopytová pochádza z Ukrajiny – z Užhorodu. Spontánne sa stala hrdinkou - Kamilou Šagy. Každý sa chcel s ňou počas Pochodu minimálne odfotografovať.
Starosta zavelil na 8 km turistický útok do cieľa, k Pomníku obranných bojov a guľometšíka Jozefa Schóna v doline Pálenične. Stojí sa na mieste, ktoré bolo začiatkom roku 1945 iba 500 metrov od prvých dreveníc osady Dobroč. Obrancovia však fašistov do dediny nevpustili.
Teplé slniečko na oblohe, výhľady na všetky svetové strany vplývali na náladu a pohodu putovania peknou prírodou.
V cieli ich vítala Vatra oslobodenia a pri nej malé občerstvenie – čaj (s rumom) a horalkou. Krojovaní muži z Folklórnej skupiny Kýčera nôtili najmä povstalecké.
Nasledoval pietny akt kladenia venca a spomienkové príhovory. Postupne sa prítomným prihovorili starosta obce, vedúci turistického oddielu v obci Ivan Kučerák, predseda domácej 115 člennej ZO – SZPB Rudo Kováčik. Boris Šeliga názorne predstavil charakteristické znaky vojnových uniforiem – povstaleckej, červenoarmejskej, nemeckej.
K tradíciám tohto Pochodu vďaky - patrí aj záverečný spoločný spev hymnickej „ Cez Balocké čierne hory...“. Rozchádzali sa s vyjadrením vďaky organizátorom a o rok dovidenia.
Časť turistov sa presunula na blízku základňu – krčmičku Ňervovô, kde hostinský pripravil guláš. Harmonikári to roztočili, ale žiaľ 17.00 hod prišiel znova súkromný autobus, ktorý najmä Brezňanov zaviezol domov. Doma sme sa z televízie dozvedeli, že od pondelka 27. januára pôjdu linkové autobusy, ako doteraz. Aj tu rozum zvíťazil nad zlobou, ktorá vytvárala chaos.
Obrazovo – slovná prezentácia 46. ročníka Pochodu vďaky k oslobodeniu obce Čierny Balog, ktorá chce priblížiť atmosféru vydareného podujatia.
Text a foto: Milan Kováčik, predseda ZO č.2 SZPB v Brezne