machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Streda, 22. januára 2020 • 09:14.02 • zaujímavosti

1318x

43. ročník Pochodu vďaky po stopách osloboditeľov, z príležitosti 75. výročia oslobodenia mesta

Sobota 18. január 2020

Brezno  sa už týchto dňoch pripravuje na spomienkové oslavy 75. výročia oslobodenia mesta, ktoré vyvrcholia piatok 31 januára od 15.00 h. nielen pietnym aktom na námestí, ale aj slávnostným Ms. Zastupiteľstvom, ktorých sa môže zúčastniť široká verejnosť.

Patrí k tradícií, že aj ZO č. 2 SZPB v Brezne prispieva k osvete (propagácii) na túto udalosť organizovaním Pochodu vďaky po stopách osloboditeľov mesta z Čierneho Balogu do Brezna cez vrch Koreňovú (861 m n.m.), odkiaľ 31. januára 1945 v časných ranných hodinách Červená armáda zahájila prekvapivý útok k oslobodeniu mesta.

Aj tohoročný 43 ročník začínal pietnym aktom pri „srdci oslobodenia“ na námestí. Podporil ho primátor mesta JUDr. Tomáš Abel, PhD., poslanec Ing. Miroslav Fašang, tajomník Oblastného výboru Ján Šulej a 46 turistov, členov SZPB a sympatizantov, ktorí si ctia našu históriu. Po pietnom akte a príhovore primátora sa prítomným prihovoril aj predseda ZO č. 2 SZPB Milan Kováčik, ktorí ako obyčajne urobil malé oboznámenie o situácii, ktorá predchádzala a súvisela s oslobodením mesta a jej dosah na život obyvateľov (bolo publikované aj v MYHOREHRONIE č.4 z 29.01.2019).

Po výstupe k monumentálnemu pamätníku SNP nad obcou, Brezňanov vítal nielen starosta obce Ing. František Budovec, ale aj okolo 40 domácich turistov. Podobný scenár slávnostné kladenia vencov na uctenie padlých a príhovorov k prítomným sa udial aj pri tomto pamätníku.

Masa turistov, medzi ktorými bolo pomerne viac rodín s deťmi sa pohla na 12 km pochod do Brezna, ktorý začínal okolo 5 km výstupom na Koreňovú (861 m n.m.). Najpočetnejšia rodina mala sedem členov. Boli to potomkovia Jána Zemku (1928-2011), zakladateľa tohto Pochodu a priameho účastníka. Syn Ivan s manž. Jarkou, nevesta Pavlínka a deťmi Juraj (3 roky), Laura (6), Tibor (8) - prišli až Bratislavy, pomáhala starká Lotka Ž. z Brezna.

Obdivuhodný bol výkon podal najstarší účastník 93 ročný MVDr. Ján Pinka z Brezna. Počas rovnomerného rytmu schôdze dokázal okoliu porozprávať ako on prežíval vojnové udalosti. V roku 1945 mal 18 rokov, býval hneď za rampami, pri moste v smere na Tisovec (na Kuzmányho ulici).

Počas noci, pred 31. januárom stihla Maďarská armáda kolaborujúca s fašistami vyhodiť do vzduchu tento most. V priebehu dňa chcelo týmto mostom od Pohronskej Polhory prejsť mnoho vojska - Rumunská armáda a motorizované jednotky Červenej armády. Nebolo kadiaľ. Vojsko sa kopilo. Červená armáda sa rozhodla pre prebrodenie rieky Hron, kde sú skleníky na konci Lichardovej ulice, pomocou konských záprahov. Zažil aj 6 týždňové kruté delostrelecké bombardovanie mesta od 01. februára – 07. marca (oslobodenie obce Valaská) z kôt Lúčky –Hnusnô (750 m n.m.), Breznianska Skalka (946 m n.m.), Diel (912 mn.m.). V meste sa zastavil život. Ľudí zahnali do pivníc a krytov. Aj jeho rodina ratovala rumunského poručíka Ion Siugariu (6.6.1914, Băița - 1.2.1945, Brezno), tridsať ročný - talentovaný rumunský básnik a novinár, ktorý v priestore malej železničnej stanice pri delostreleckom odstreľovaní mesta bol zasiahnutý črepinou do žalúdka. Zomrel v ich dome.

Výstup na Koreňovú bol ako vstup do neba. Slnečné počasie, nádherné výhľady na celý hrebeň Nízkych Tatier a Rudohorie. Pripravená vatra na opekanie špekačiek, slaniny a cibule. Z ruksakov vybraté aperitívy – tatranského čaju, hriali nielen telo, ale aj dušu. Traja Horehronci Marian Mikloško (býva v Slovenskej Ľupči) a dvaja Jano Kuňák a Vlado Škvarka od Telgártu to rozprúdili Horehronskými melódiami. Veľmi to kontrastovalo so situáciou a počasím v koncom januára 1945. Silnými mrazmi, množstvom snehu, ktorým sa brodili vojaci Červenej armády, aby oslobodili naše mesto od fašizmu - tyranii a zloby. Vďaka im za to, že si aj dnes môžeme takto užívať výhody slobody.

Nasledoval zostup do Brezna – sídlisko Mazorník reštaurácia PUB, kde po pekne prežitom dni sme pokračovali v relaxovaní - spevom, na ľudovú nôtu harmonikárov.

V závere by som chcel poďakovať primátorovi mesta Brezno Tomášovi Abelovi, starostovi Františkovi Budovcovi, celému nášmu organizačnému tímu zo ZO č. 2 SZPB, ale aj všetkým účastníkom, že si našli čas a podporili toho úžasné spomienkové podujatie.

Tešíme sa na stretnutie v nedeľu 26.01.2020 na Čiernom Balogu, ktorý organizujú tradičný 46. ročník Pochodu po stopách osloboditeľov Čierneho Balogu. Autobus z Brezna o 9.45 hod.

Text a foto: Milan Kováčik, predseda ZO č. 2 SZPB Brezno

43. ročník Pochodu vďaky po stopách osloboditeľov