Štvrtok, 18. mája 2017 • 06:53.31 • zaujímavosti
1871x
Oblastný výbor SZPB na Horehroní každoročne 9. mája organizuje zájazd do Bratislavy. Dôvodom je účasť na spomienkovom pietnom akte, ktorý sa uskutočňuje na dominante Bratislavy – Slavíne, vojenskom cintoríne a monumentálnom pamätníku padlých sovietskych vojakov. Cieľom je uctiť si pamiatku našich osloboditeľov, vojakov hrdinskej Červenej armády.
Sloboda nášho Slovenska bola vykúpená množstvom obetí z radov osloboditeľov. Priniesli ju vojaci troch armádnych zborov. Podľa ústrednej evidencie Ministerstva vnútra je na území Slovenska pochovaných 60 659 vojakov Červenej armády, 10 435 vojakov Rumunskej armády a 1736 vojakov 1. ČS armádneho zboru. Tieto čísla jasne hovoria o tom, že najväčšie obete pre naše oslobodenie priniesla práve Červená armáda.
Tohto roku sa v utorok 9. mája o 15.00 hodine sa uskutočnil pietny akt pri príležitosti 72. výročia víťazstva nad fašizmom – ukončenia II. Svetovej vojny.
Keďže nás do Bratislavy priviezol autobus s časovým predstihom stihli sme si urobiť malú prehliadku nášho hlavného mesta. Vybrali sme sa k tomu Most SNP a výhľady z jeho vyhliadkovej plošiny nad reštauráciou - na hlavici pylónu z výšky 85 m. Pohľady to boli úžasné. Mesto ako na dlani – viď obrazovú prezentáciu.
Následne sme sa autobusom presunuli na Slavín. Tu v šiestich masových a 278 individuálnych hroboch je pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta.
Už samotný príchod účastníkov z celého Slovenska bol osobitý. Prítomní rusky hovoriaci účastníci nás ozdobili georgijevskou stužkou (ružovo - čierno pruhovanou). Stužka vychádza z tradičného ruského symbolu vojenskej cti. Dnes sa stala symbolom víťazstva nad fašizmom.
Na začiatku pietneho aktu k centrálnemu pamätníku položili ako prví veniec vojenskí veteráni, ktorí dnes už majú viac ako 90 rokov. Nasledoval ich predseda vlády SR Róbert Fico, ministri vlády SR, poslanci NR-SR, zástupca Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, predstavitelia zahraničných veľvyslanectiev v SR a zástupcovia štátnych inštitúcií i miestnych samospráv.
S príhovormi okrem iných vystúpili predseda vlády SR Róbert Fico, veľvyslanec Ruskej federácie Alexej Leonidovič Fedotov a ďalší...
V závere po skončení pietneho aktu sa uskutočnila akcia Nesmrteľný pluk, venovaná Dňu Víťazstva nad fašizmom. Účastníci tejto pamäte si k monumentálnemu pamätníku priniesli fotografie svojich príbuzných, ktorí bojovali počas Druhej svetovej vojny proti fašizmu. Hlavným cieľom tejto akcie je zachovanie pamäte o generácii, ktorá prešla touto strašnou vojnou.
Zážitok zo slávnostného a príjemne prežitého dňa mal účinok na náladu - počas spiatočnej cesty v autobuse. Atmosféru dotvárala aj harmonika, ktorá podnietila spontánny spev. Dominovali najmä bojové piesne napríklad - vychodila na bereg kaťuša. Bude na čo spomínať.
Obrazovo – textová prezentácia
Text a foto: Milan Kováčik, predseda ZO č. 2 SZPB v Brezne