Štvrtok, 28. januára 2016 • 09:22.39 • zaujímavosti
2286x
Ani silný mráz v sobotu 23. januára 2016 neodradil od túry účastníkov Pochodu vďaky pri príležitosti 71. výročia oslobodenia mesta Brezna. Po pietnom akte pri pomníku padlým v druhej svetovej vojne vystúpili na náhornú plošinu Koreňová (861 m n.m).
Pietny akt pri pomníku padlým v druhej svetovej vojne
Pri príležitosti 71. výročia oslobodenia mesta Brezna sa uskutočnil už 39. ročník turisticko-lyžiarskeho Pochodu vďaky pod patronátom primátora Tomáša Abela. Začal pietnym aktom pri pomníku padlých v druhej svetovej vojne. Zástupcovia mesta – s viceprimátorom Jánom Králikom, členovia ZO SZPB č. 2, ich rodinní priatelia a milovníci športu si uctili pamiatku tých, ktorí položili život za našu slobodu. V príhovore predseda ZO SZPB č. 2 Milan Kováčik priblížil historické skutočnosti a bojovú situáciu pri oslobodzovaní mesta.
V noci z 30. na 31. januára 1945 prenikli od Čierneho Balogu, teda z južnej strany mesta útvary 2. U.F. Červenej armády a 4. Rumunskej armády. Podľa kroniky mesta Brezna, pouličný boj v meste sa začal 31. januára 1945 v skorých ranných hodinách a predpoludním bolo mesto takmer celé oslobodené. Nepriateľ sa však nevzdal a na západnom okraji mesta, na kopcoch – Lúčky a Skalka zaujal obranné postavenie, z ktorého počas nasledujúcich 5 týždňov delostrelecky odstreľoval mesto a okolie. Srdcervúce čísla rozprávajú za všetko – počas piatych týždňov trvajúcich bojov padlo v Brezne a jeho blízkom okolí 52 sovietskych vojakov, asi 3000 Rumunov, 23 Nemcov a 72 miestnych občanov. Utrpenie mesta skončilo až oslobodením obce Valaská 7.marca 1945, prvej obce na západ od Brezna. Podľa vtedajšieho kronikára Antona Kúdelku z Valaskej sa na veľkých obetiach rumunských vojakov podpísali najmä tuhá zima, nedostatočné oblečenie a obutie, premočenie a zlé zásobovanie potravinami.
Po pietnom akte v Brezne nasledoval presun autobusom na Čierny Balog. Tu sa o niekoľko minút uskutočnil podobný pietny akt, za účasti starostu Františka Budovca, prednostky Okresného úradu Ing. Aleny Kaánovej, tajomníka Oblastného výboru SZPB na Horehroní Jána Šuleja. Spolu položili, veniec k monumentálnemu pamätníku SNP nad obcou.
Pochod vďaky je aj o prilákaní ľudí do prírody
Skupina turistov po pietnej spomienke vystúpila na náhornú plošinu Koreňová (861 m n. m) s prevýšením 400 m, kde ich v polovici 12 km trate čakala partia piatich kamarátov, ktorí pripravili vatru s pahrebou na zimnú opekačku.
Tradičný Pochod vďaky po stopách osloboditeľov z Čierneho Balogu do Brezna od roku 2010 organizuje stále ZO SZPB č. 2, ale s novým predsedom Milanom Kováčikom, ktorý prebral štafetu od zakladateľa, účastníka SNP, dlhoročného aktívneho športovca a funkcionára SZPB Jána Zemka. „Podujatie organizoval s veľkým zápalom a vytrvalosťou. Opustil nás pred piatimi rokmi, keď ešte v roku 2011 prešiel s nami na bežkách celú trasu. Jeho pokračovatelia sme preto pochodu dali prívlastok Memoriál Jána Zemka,“
Účastníkov neodradil ani silný mráz
Organizátori sa s podporou vedenia mesta snažia Pochod vďaky z roka na rok vylepšovať, aby prilákal čo najviac ľudí. „Niekedy je nevyspytateľné počasie, no účastník musí prekonať sám seba a zúčastniť sa aj vtedy, keď sú okolnosti nie priaznivé.“ Skoro ráno v sobotu ukazovalo na teplomere mínus 21 stupňov Celzia a táto nízka teplota neodradila od túry 86 účastníkov pochodu najmä z Brezna, Čierneho Balogu, ale aj šiestych veselých žien z Heľpy... Najstarším účastníkom bol Milan Pivovarči z Brezna, najmladšou sedemročná Zuzanka Pôbišová z Banskej Bystrice a z najďalej bol turista Miro Szabo zo. Zvolena.
Kto má chuť vyjsť si do prírody či už na bežkách alebo na pešo, môže tak urobiť v nedeľu 31. januára, kedy sa uskutoční 42. ročník Pochodu vďaky pri príležitosti oslobodenia obce Čierny Balog.
Text: Ing. Milan Kováčik, predseda ZO č. 2 SZPB
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.
Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)