Piatok, 15. januára 2016 • 06:51.44 • zaujímavosti
1798x
Čierny Balog – Dobroč sobota 09. január 2016
Malo by byť samozrejmé, že starší odovzdávajú posolstvo mladým. Svoje vedomosti, skúsenosti, dobro a lásku... V našom kolektíve turisticko – lyžiarskeho spolku sú takýmto príkladom dnes už 75. roční jubilanti Ivan Ištván z Brezna a Július Kliment z Čierneho Balogu (narodení roku 1940). A majú čo odovzdávať. Svoj plodný život prežili šťastne, lebo ho nežili len pre seba. Na svojej ceste životom mali mnoho spoločného nielen tým, že boli spolupracovníkmi – na profesii technológ, v bývalom podniku Mostáreň Brezno. Vzorne si plnili najmä úlohy starostlivých otcov a pracovníkov, živiteľov rodiny, ale i tým, že voľný čas venovali svojim záľubám, v prospech kolektívov. Obaja boli aktívni futbalisti a po skončení aktívnej činnosti pokračovali v trénerskej a funkcionárskej činnosti. Svoj vzťah k pohybu a prírode ich viedol k turistike – pešej, lyžiarskej i na bicykloch. Zúčastnili sa množstva súťaží v letných i zimných športoch. A aj dnes na zaslúženom odpočinku nezaháľajú. Venujú sa najmä turistike a ako spoluorganizátori sa podieľajú na rôznych letných a zimných pochodoch.
Preto bolo je tiež samozrejmé, že aj svoje životné jubileum tiež chceli osláviť v kolektíve, s ľuďmi, s ktorými si rozumejú a radi trávia svoj čas.
Za miesto oslavy sme si spoločne vybrali malú krčmičku (Espreso Yogy) na Čiernom Balogu v osade Dobroč, ľudovo nazývanej „Nervové“. Táto krčmička je často cieľovou zastávkou, keď sa vraciame z turistických potuliek po Slovenskom Rudohorí. Svoj ľudový názov získala vďaka filmu Pokoj v duši, ktorý v réžii Vladimíra Balku sa odohráva na pozadí drsnej scenérie hôr a ľudských vzťahov v rázovitej dedine Čierny Balog. Práve v tejto krčmičke na „Na Nervovom“ sa odohrala jedna úsmevná epizóda z filmu.
Postupne sa nás stretlo 15 stálych turistov. Neboli by sme turistami, keby sme šli len rovno do krčmy. Pravdou však je, že sme sa najprv ohlásili v nej, ale z organizačných dôvodov. Koľko porcií gulášov má krčmár pripraviť a čo ešte všetko iné má zabezpečiť - napríklad harmoniku.
Turistická vychádzka bola iba na zahriatie, zlomkom z 10 až 20 km dlhých vychádzok, ktoré bežne absolvujeme v horách rozsiahleho a členitého nielen Čiernobalockého chotára. Neobišli sme však mohutnú Mohylu 10. výročia RČS 1918 – 1928 (Republiky Česko – Slovenskej) na vrchole Krátky Bán. Na jej objavení a upravení do pôvodného stavu a funkcie majú zásluhu členovia nášho spolku na čele s Jánom Zemkom. Tešíme sa, že sa nám už v Rudohorí podarilo nájsť ešte tri takéto Mohyly a jednu v sedle Príslop v Nízkych Tatrách. V roku 2016 budeme pokračovať v pátraní po ďalších. Od starších lesníkov máme informáciu, že v roku 1928 mal každý lesný závod na Slovensku povinnosť k oslavám 10. výročia vzniku RČS, na viditeľných miestach vybudovať takéto Mohyly a okolo nich vysadiť Jubilejné háje z netradičných drevín. Takže máme pred sebou mnoho turistickej roboty. Do krčmičky „Na Nervové“ sme sa vrátili asi po troch hodinách.
Tu naša textová príloha končí. Väčšiu výpovednú hodnotu má fotografická prezentácia s popisom, ktorá je v prílohe.
Text: Milan Kováčik – Komovkove z Brezna
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.
Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)