Nedeľa, 27. septembra 2015 • 19:09.05 • zaujímavosti
2873x
Brezno, nedeľa 20. september 2015
Nedeľa poobede 20. septembra 2015. Do mesta Brezno prichádza menší biely autokar s rumunskou poznávacou značkou. Postupne z neho vychádzajú Peter Mináč, primátor Tisovca s ďalšími zástupcami mesta, za nimi v červenej vetrovke usmievavý Anton Ardelean primátor 5. tisícového mestečka Tautii Magheraus z Maramures – Marmarušská župa, ležiacej v horskej oblasti severného Rumunska, so svojím 9 členným sprievodom. Víta ich viceprimátorka mesta Brezno Petra Dzurmanová oblečením tiež ladená do červena. Pohotove a plynule im tlmočí Lasak Francisc, ktorý sa hlási, že je potomkom slovenských rodín, ktoré sa do tejto oblasti vysťahovali v 19. storočí.
Rumunskí priatelia sa na Slovensko vybrali po stopách 4. Rumunskej armády, ktorá po boku Červenej armády sa od 18. decembra podieľala na oslobodzovaní nielen mesta Tisovec, ale aj mesta Brezno a celého horného Pohronia. Osobitne ich zaujíma osud ich rodáka poručíka Ion Soreanu - Siugariu (06.06.1914 + 01.02.1945 v Brezne). Tento mladý talentovaný básnik a novinár, zahynul vo veku 30 rokov práve v Brezne, na následky zranení delostreleckým granátom, v priestore pri Malej železničnej stanici.
Spoločne sa presunuli Kuzmányho ulicou k žltej budove za železničnou traťou. kde ich čakali tajomník Oblastného výboru SZPB Ján Šulej a predovšetkým iniciátor akcie Ľuboš Nepšinský z Brezna. Ľuboš Nepšinský – historik amatér prekvapil aj samotnú rumunskú delegáciu, keď k tomuto stretnutiu pripravil osadenie a odhalenie pamätnej tabule venovanej Rumunskej osloboditeľskej armáde. Sponzorsky mu pomohli majiteľ budovy fy Predos a kamenárstvo Ulický.
Po odhalení, príhovoroch a spečatení priateľstva zotrvali všetci v spoločnej besede. Vyjasnili si postoj k poručíkovi Ion Siugariu, ktorému v období 1943 do júla 1944, keď pracoval na rumunskom Ministerstve kultúry, bolo nespravodlivo pripisované sympatizovanie a podpora fašizmu v Rumunsku. V súčasnosti mesto Brezno dostalo od Rumunského veľvyslanectva dementovanie a ospravedlnenie sa za túto krivdu. Bezúhonnosť, česť, nasadenie a hrdinstvo v oslobodzovacích bojoch Iona Siugariu potvrdil aj prítomní rumunský primátor.
Na znak úcty a piety sa všetci spoločne pešo vybrali na pravdepodobné miesto smrteľného zranenia por. Iona Siugariu. Cestou poslanec Ms.Z a funkcionár SZPB Milan Kováčik poukázal na vysoké straty rumunskej armády medzi Breznom a prvou obcou na západ - Valaskou. Frontová línia tu zastala na 5 týždňov až do oslobodenia obce Valaská 7. marca 1945. Kronikár obce Valaská učiteľ Anton Kúdelka zapísal, že na tomto bojisku prišlo o život 52 sovietskych, 23 nemeckých a až 3000 rumunských vojakov. Ďalej píše, že pod tento vysoký počet strát rumunskej armády sa podpísalo neustále nemecké delostrelecké bombardovanie Brezna a okolia, zlé zásobovanie potravinami, veľká zima, nedostatočné obutie a oblečenie. Rumunskí vojaci premočení, uzimení a hladní si kládli ohne, čím prezrádzali svoje pozície a stávali sa ľahkým terčom nepriateľa.
S rumunskými priateľmi sme sa lúčili s dobrým pocitom, že sme po 70 rokoch vzdali ďalšiu malú vďaku a úctu za oslobodenie aj rumunským vojakom, ktorá im v minulosti nebola dostatočne vyjadrená, ale im neodškriepiteľne patrí. Spoločne sme si priali, aby toto stretnutie nebolo posledné.
Text: Milan Kováčik poslanec MsZ
Foto: Jozef Tišliar
Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)