machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Streda, 11. septembra 2013 • 11:28.53 • zaujímavosti

4707x

Rekordná účasť na jubilejnom 40. ročníku Pochodu vďaky po stopách SNP

Čierny Balog, 31.augusta 2013

Klenovský Vepor (1338 m.n.m.), dominanta Čierneho Balogu je aj symbolom odboja. Počas SNP v hustých lesoch pod jeho úpätím mali svoje základne partizánske skupiny. Najvýznamnejší bol partizánsky zväzok Chruščov, ktorému velil „Čierny generál“ A.M. Sadilenko. Čestný občan Čierneho Balogu a Klenovca. Po potlačení SNP tu zasa v bunkroch našli prechodné úkryty organizátori odboja. Medzi nimi veliteľ vojenskej posádky v Brezne Samuel Sekuris s rodinou, ktorý sa už 26. augusta 1944 so svojou posádkou, ako prvý na Slovensku zapojil do Povstania. Nakoniec pod Klenovským Veprom, v doline Páleničné došlo v zime 28. - 29. januára 1945 k rozhodujúcemu víťaznému boju 38 miestnych obrancov proti 600 člennej nemeckej presile. Nemeckí vojaci, síce ustupovali (vo veľkom snehu) od Klenovca, poza „Vepor“ k Čiernemu Balogu, ale ich cieľ bol aj tak vypáliť partizánsku obec. V roku 1974 pri príležitosti 30. výročia SNP, nadšenci z TJ Tatran Čierny Balog pod vedením súčasného dlhoročného predsedu ZO SZPB v Čiernom Balogu Ing. Jána Sitarčíka a všestranného športovca Júliusa Klimenta usporiadali I. ročník Pochodu vďaky „ Po stopách SNP“. Po generačnej výmene od roku 1993 prevzal štafetu organizátora Ivan Kučerák, súčasný predseda Turistického oddielu na Čiernom Balogu.

V roku 2009, pri 36. ročníku Pochodu vďaky, bola myšlienka pochodu obohatená aj o možnosť výstupu k Studničke Jánošíkova slza, podľa rovnomennej povesti Ladislava Ťažkého. Studnička sa nachodí na samom temene v južnej strane Klenovského Vepra. Cieľom bolo vzdať úctu životu a dielu významnému rodákovi a slovenskému spisovateľovi. Naviac Ladislav Ťažký, ako frontový vojak, svoj odpor k vojne vyjadril v štyroch protivojnových románoch a v autobiografickom románe Evanjelium čatára Matúša, kde vyjadril svoju vlastnú vojenskú cestu. Popularita pochodu postupne ešte viac narástla, pretože cieľ uctiť si pamiatku tých čo bojovali za našu slobodu a významnú osobnosť Ladislava Ťažkého, našla podporu najmä medzi mladými ľuďmi, ktorí čoraz viac cítia aj potrebu pohybu v peknej prírode.

Sobota 31. augusta, tvorila záver týždňa, keď si celé Slovensko pripomínalo 69. výročie SNP. Počasie na turistiku bolo ako stvorené. Aj ono prispelo k tomu, že jubilejný 40. ročník Pochodu vďaky a 5. ročník pochodu Ku studničke Jánošíkova slza pritiahol rekordnú účasť za celú históriu trvania podujatia. Pri prezentácii v osade Dobroč sa zaregistrovali turisti z Košíc, Bratislavy, pätnásť turistov zo Zlatých Moraviec, celkove viac ako 250 milovníkov turistiky, z celého Slovenska. Organizátori pripravili pre nich tri trasy. Cieľ všetkých bol Klenovský Vepor, ale v rôznom časovom horizonte, aby sa na úzkom temene hory so skalnými stenami nestal úraz. Zo severovýchodu od sedla Zbojská, Chlipavice (25 km), z juhozápadu - od Tlstého Javora (cintorín povstaleckých vojakov) 22 km a z poza Páleníc k južnej strane „Vepra“ k studničke Jánošíkova Slza (12 km).

Skupina, ktorá sa vydala na poslednú, „krátku“ trasu mala 86 turistov. Najprv v doline Páleničné položili kyticu kvetov k pamätníku obranných bojov a padlého Jozefa Schona. Následne sa presunuli k výstupu na južný vrchol Klenovského Vepra - ku studničke Jánošíkova slza. Pri studničke sme si v tieni lesa urobili pohodlie. Počas neho najprv spisovateľ a básnik Profesor Jozef Leikert z Nitry vo svojom malom úprimnom príhovore ocenil spôsob ako si čiernobaločania pripomínajú svojho velikána. Potom prítomným rozdal niekoľko svojich kníh „Testament Svedomia - Rozhovor so spisovateľom Ladislavom Ťažkým“ (1996). Prednostka obvodného úradu v Brezne Ing. Alena Kánová po roku znova vytiahla liter slivovice, ktorou si tradične pripíjame na jeho pamiatku a blížiace sa nedožité 89 narodeniny (19.septembra). Do prázdnej fľaše sme potom nabrali vody zo studničky, aby sme druhý deň, to jesť 1. septembra na námestí v Brezne, pri oslave Dňa ústavy SR, poliali Lipku slovenskej štátnosti, ktorú pred 21 rokmi zasadil. Nasledoval presun hrebeňom Vepra na jeho severnú stranu. Tam sa na skalnom brale týči drevená socha Jánošíka, ktorý pozerá na Klenovec, kde ho pred 300 rokmi ulapili. Po vyfotografovaní a a užití si výhľadov na všetky svetové strany nasledoval 6 km zostup cez Zadnú Kýčeru k cieľu vyhodnotenia podujatia a jeho záveru, k poľovníckej chate pred Boldiškou. Tu pre každého účastníka organizátori pripravili guláš, chladené pivo a „šťamperlík“ slivovice.

Záverom ďakujeme organizátorom, kuchárom a všetkým, ktorí podporili toto podujatie, ktoré naberá na význame a prispieva k propagácii obce. Ak nám zdravie poslúži, prídeme aj na budúci rok. Motiváciou je, že si budeme pripomínať už 70. výročie SNP a 90. narodeniny Ladislava Ťažkého.

Text a foto: Milan Kováčik, podpredseda Oblastného výboru SZPB