Pondelok, 13. augusta 2012 • 13:00.56 • zaujímavosti
3036x
Brezno, 08. august 2012
Spolok Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši vyhlásil Letokruh Martina Rázusa 2012 - 2013. Cyklus duchovných, kultúrnych, vzdelávacích a športových aktivít v časovom rozpätí od 08. augusta 2012 tj. od 75 výročia jeho smrti v Brezne do 18. októbra 2013 tj. do 125 výročia narodenia v Liptovskom Mikuláši. Čestný predseda Spolku Ján Juráš na X. Valnom zhromaždení 21. apríla toho roku požiadal Klub Martina Rázusa - Maroško, či by sme nepripravili úvodné spomienkové podujatie v Brezne, ako oficiálne zahájenie Letokruhu.
Pre náš Klub, ktorý pôsobí pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Brezne už päť rokov to bola samozrejme veľká česť. Veď Martin Rázus významný slovenský spisovateľ, evanjelický kňaz, politik - označovaný za svedomie nášho národa za sedem rokov pobytu v Brezne napísal prevažnú väčšinu svojich literárnych diel. Z románov v ktorých dej čerpal z dejín mesta Brezna treba spomenúť román Júlia / 1930 /, Krčmársky kráľ / 1935 /, Odkaz mŕtvych / 1936 / - o nutnosti konfesionálnej znášanlivosti medzi cirkvami. V pokročilom štádiu svojej choroby stačil ešte nadiktovať novely Bombura / 1937 /. Jeho autobiografické diela Maroško / 1932 / a Maroško študuje / 1933 / tiež napísal V Brezne.
Pre splnenie tohto zámeru - naplnenie obsahu a formy maroškovci oslovili Horehronské múzeum. K istote počínania prispelo, že nad podujatím prijal záštitu primátor mesta Brezno Ing. Jaroslav Demian a zborový evanjelický farár v Brezne Mgr. Vladimír Mako. V ústrety vyšiel aj nový nájomník hotela Ďumbier Jaroslav Čunderlík, keď v čase jeho rekonštrukcie požičal veľkú sálu.
Rozposlali sme pozvánky, robili reklamu vo všetkých dostupných médiách a výsledok sa dostavil. V stredu 8 augusta o 16 hodine sa v hoteli Ďumbier zišlo asi 150 účastníkov, z toho 42 hostí - zástupcov organizácií a inštitúcií, ako aj miest a obcí, kde Martin Rázus pôsobil, vrátane jeho potomkov a rodiny z celého Slovenska. Z nich napríklad jeho vnučka Docentka arch. Viera Lichardová, ktorá sa spolu zaslúžila o postavenie sochy v Brezne.
Po úvodnom privítaní predsedníčkou okresnej rady Matice Slovenskej Máriou Macuľovou nasledovalo emotívne obrazovo-slovné pásmo o živote a diele Martina Rázusa v podaní Hany Peterajovej z Horehronského múzea. S umeleckým akcentom predstavila bohatý zbierkový fond múzea najmä z čias jeho pobytu v Brezne, premietla minimálne stovku autentických fotografií a úryvok z filmu Júlia. Hana Peterajová využila služby skúsených recitátorov, ako Jozef Prepletaný, Mária Strmeňová, Božena Tesárová. Obľúbenú Rázusovu pieseň „ Doletelo spevné vtáča “ zaspievala Janka Šifrová zo Žiliny.
Prítomným sa prihovoril viceprimátor Mgr. Ján Ráčak, ktorý najprv ospravedlnil neúčasť primátora mesta Ing. Jaroslava Demiana pre jeho poslanecké povinnosti v Národnej rade SR. Nasledoval biskup Západného dištriktu ECAV na Slovensku Mgr. Milan Krivda, podpredsedníčka Spolku Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši Mgr. Daniela Fiačanová a predseda Matice Slovenskej Ing. Marian Tkáč Phd. Atmosféru spomienkového podujatia umocnil Chrámový zbor apoštola Pavla zaspievaním skladieb Hoj že Bože a Hoj zem drahá, kde autorom textu je Martin Rázus.
V mestskom parku pri soche Marina Rázusa sa uskutočnil pietny akt, ktorý otvoril biskup ECAV Mgr. Milan Krivda modlitbou. Nechýbalo kladenie vencov a matičná hymna Kto ta pravdu horí v podaní Chrámového zboru apoštola Pavla.
Rozchádzali sme sa plný dojmov, ale zo strany hostí padla aj jedna zvedavá otázka. Koľko učiteľov - slovenčinárov a žiakov z miestnych základných a stredných škôl bolo na podujatí ? Odpovedali sme vyhýbavo - je dovolenkové obdobie. Ale ruku na srdce, tu asi máme rezervy.
Text: Ing. Milan Kováčik predseda Klubu MR - Maroško
Foto: Štefan Vozár