Nedeľa, 25. marca 2012 • 18:44.46 • zaujímavosti
6071x
Podľa kalendára sa 21. marec spája aj so Svetovým dňom poézie. Tento moment inšpiroval členov Klubu MR - Maroško v Brezne venovať ho významnému slovenskému básnikovi súčasnej doby Milanovi Rúfusovi /10.12.1928 + 11.01.2009/, ktorý bol za svoju celoživotnú tvorbu navrhovaný aj na Nobelovu cenu za literatúru. Žiaľ sa jej nedožil.
O vykonanie prezentácie života a diela tohto velikána sme požiadali našu osvedčenú lektorku, bývalú Breznianku a teraz učiteľku na dôchodku Boženu Tesárovu zo Zvolena. Jej vedomosti a schopnosť, emotívne umelecky zaujať poslucháčov nás znova nesklamali. A hneď s jej súhlasom sme organizačne pripravili dve vystúpenia. Doobeda so žiakmi na Základnej škole Pionierska 4 a poobede pre matičiarov a širokú verejnosť.
Keď začala pani Tesárová žiakom rozprávať a recitovať básne Milana Rúfusa celá sála stíchla, čo vraj nebýva u žiakov až takým zvykom a viac ako celú vyučovaciu hodinu vydržali nepretržite počúvať. Bol to obraz, že nielen téma, ale aj spôsob podania hovoreného slova ich zaujalo. Zdá sa, že ich svet detí najviac zaujali úryvky z prebásnených Prostonárodných Slovenských povestí od Pavla Dobšinského a slávne Rúfusove Motlitbičky. Jednu z nich im zarecitoval aj „ Maroškovec “ Jožko Prepletaný s názvom Motlitba pre Slovensko. Žiaci si spontánne nenechali ujsť ani možnosť osobných dopytov, s lektorkou, ktorá so sebou priniesla mnoho básnických kníh, obrazovej dokumentácie a osobnej korešpondencie s Milanom Rúfusom.
Poobede v matičnej miestnosti na radnici už čakalo 32 poézie chtivých seniorov a znova sa opakovala atmosféra emócií, aby nám neušlo žiadne slovíčko. Pozitívom bola prítomnosť Ing. Miroslava Mlynčeka spolu rodáka Milana Rúfusa z ich rodiska Závažná Poruba na Liptove. Vekový rozdiel 6 rokov presvedčil o ich blízkom celoživotnom vzťahu aj počas štúdií v Bratislave. Potvrdil, že aj on musel počas štúdií na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši dennodenne prejsť peši 12 km. Rodičia básnika boli jednoduchí ľudia. Otec murár okrem tvrdej práce sa však stíhal venovať aj vystúpeniam v dedinskom divadle. Matka, keď videla talent syna Milana, tak mu hovorila ... „ Milanko, keď si ti taký múdry ti by si mohol aj básničky písať “. A pri skromnosti urobili všetko preto, aby Milanko získal aj patričné vzdelanie.
Štefan Giertl sa nezaprel a porovnal tvorbu básnikov s iniciálkami MR - Martin Rázus, Milan Rufus - obaja Liptáci z jednoduchých rodín, ktorí svoj talent, cez pracovitosť naplno odovzdali slovenskej literatúre. V horizonte 40 rokov.
Na básnickú tvorbu Milana Rúfusa mala veľký vplyv nepriazeň osudu - zdravotné postihnutie jedinej dcéry Zuzanky. Po vyrovnaní sa s touto skutočnosťou sa mu „ ranené mláďa“, ako svoju dnes už 50 ročnú dcéru, ale s myslením dieťaťa nazýval, stalo ešte silnejším inšpiračným zdrojom jeho tvorby.
Na túto tému použila pani Tesárová nasledovný príklad. Známa charizmatická osobnosť a rebel cirkvi katolícky kazateľ Marian Kuffa,- po páde z Gerlachu, kde mu počas vysokohorskej túry boh daroval život, sa ešte v roku 1992 rozhodol vytvoriť na svojej farnosti v Žakovciach, útulok pre dve stovky bezdomovcov, bývalých alkoholikov, narkomanov, ale aj týrané matky a prostitútky... Sám k tomu hovorí „ Čas môjho žitia je Božím darom pre mňa, ako s ním naložím, je mojim darom pre Boha “
Aj básnik Milan Rúfus napriek nepriazni osudu sa vo svojom živote neopustil a jeho čas žitia vyjadrení v básňach a esejách je darom aj pre nás všetkých citovo založených Slovákov.
Členka výboru Klubu Maroško MUDr. Ida Veselková dohodla aj ďalšie stretnutie s Boženou Tesárovou. Tentoraz si prezentáciu tvorby Milana Rúfusa budú môcť vypočuť žiaci ZŠ Pionerska 2 vo štvrtok 29. marca o 9.00 hodine.
V Brezne 21.marca 2012
Text a foto Ing. Milan Kováčik