Streda, 22. februára 2012 • 19:14.03 • zaujímavosti
3651x
"Graffiti alebo grafity je osobitý spôsob písania sprejom na múry a veľké betónové plochy v mestách, na vagóny a podobne. Označuje buď graffitistu (teda tvorcu graffiti – writer) alebo tvorbu graffiti ako anonymný výtvarný prejav rozšírený najmä od začiatku 70. rokov 20. storočia (USA).
Graffiti je subkultúrna forma výtvarného prejavu, ktorá je anarchistickou manifestáciou sociálnej slobody. O popularitu graffiti sa zaslúžil najmä americký výtvarník K. Haring, ktorého tvorbu začali oceňovať aj renomované múzeá. V 90. rokoch sa rozšírili aj v Európe (Berlínsky múr, v Taliansku okraj tisíclírových bankoviek)." - toľko Wikipédia.
Tento novodobý umelecký smer pritiahol množstvo mladých ľudí a tak sme položili pár otázok jednému z nich ... Braňovi Skybovi.
Kedy a hlavne prečo si začal s graffiti?
Maľovať graffiti som začal pred 8 rokmi s mojím kamošom. Hlavný dôvod bol ten že sme chceli robiť niečo originálne, tvorivé, zábavne. Jednoducho sme sa jeden deň stretli a nezávisle na sebe sme zo seba vyhŕkli takmer naraz návrh, že ideme maľovať graffiti. A tak to začalo. Pár rokov sme spolu skicovali, kreslili a snažili sme sa pochopiť o čom to celé je.
Určite si pamätáš na svoje začiatky, spomenieš si ako to dopadlo s tvojou prvou maľbou?
Moja prvá maľba na stenu dopadla samozrejme hrozne. Odvtedy ubehlo dosť času, skúsenosti narastajú, počet malieb narastá, ale som ešte len na začiatku dlhej cesty.
Čo ťa inšpiruje pri maľovaní?
Inšpiruje ma klasicky všetko navôkol mňa. Úplne všetko od rastlín, zvierat, filmov až po krásne ženy. Snažím sa niektoré tvary ktoré sa mi páčia prenášať do písmen alebo celkovo do malieb.
Máš nejaký vzor?
Konkrétny vzor nemám ale páči sa mi tvorba writerov z Košíc, Bratislavy, Zvolena a potom Praha, Neapol a ďalšie mestá kde sa nájdu zaujímave štýly. Potom ešte uznávam Alfonza Muchu pretože sa mi páči jeho tvorba a zaujal ma jeho život. A ešte ma spája jedna choroba s Milošom Alexandrom Bazovským. Rovnako ako on trpím na Delirium Colorans.
Ako vidíš budúcnosť graffiti?
O budúcnosti graffiti sa veľmi nechcem rozširovať. Zlatá éra graffiti je už bohužiaľ za nami a mrzí ma že som ju nezažil. V dnešnej dobe málokto pochopil o čo skutočné graffiti sú. Našťastie to stále pár ľudí drží.
Aký máš názor na legálne alebo na omnoho viac adrenalínové ilegálne maľovanie, ktorú variantu robíš ty?
Ku graffiti patria obe "disciplíny". Graffiti nemôžte rozdeľovať na "dobre" a "zlé" graffiti. Samozrejme že drvivá väčšina spoločnosti to tak vníma a rozdeľuje graffiti na pekné maľby čo sú zväčša maľby na legálnych plochách a potom na "haky-baky" maľované na ulici, na panelákoch alebo na autobusových zástavkách. Často sa stáva že ilegálne namaľované graffiti majú väčšiu "umeleckú hodnotu" ako nejaký legálne namaľovaný nápis. Ale to je na Oveľa dlhšiu debatu. V každom prípade chcem povedať že uznávam všetky formy graffiti.
Odkiaľ berieš peniaze na spreje, materiál, cestovanie?
No samozrejme na zažiatku to bolo ortodoxné šetrenie kde sa dalo, neskôr brigády a využíval som každú príležitosť si niečo zarobiť. V súčastnosti svoje maľovanie financujem hlavne zo zákazok. Avšak stále má pre mňa väčšiu hodnotu ísť maľovať ako míňať peniaze v šenku. Farby sú môj život.
Čo si myslíš o zárobku z graffiti? Je to vôbec možné, maľbou zarobiť?
Na zákazky treba mať jednoducho systém. V dnešnej dobe, na Slovensku to nie jei vôbec jednoduché. V zahraničí by ste mali za porovnateľnú zákazku oveľa väčšie ohodnotenie. Avšak dnešná doba je ťažká a ani "klienti" nemajú peniaze na vyhadzovanie. Preto finančné ohodnotenie je také aké je. Ale keď to človek robí rád, tak sa stáva že sa vieme dohodnúť rôzne. Napríklad pre neziskové organizácie alebo podobné skupiny ľudí s dobrým zámerom maľujem niekedy aj zadarmo alebo aspoň za náklady. Tak isto sme boli podporiť viaceré akcie v Brezne a v okolí. Naposledy napríklad Big Air v obci Valaská.
Pri zákazkách pre súkromníkov sa snažím zohľadniť všetko čo sa dá. Kvalita samozrejme záleží aj od rozpočtu. Ako sa vraví čím viac peňazí tím viac muziky. Dá sa použiť jeden štetec a jedna plechovka farby a takisto sa dá pracovať čisto so sprejmi alebo airbrushom. Vždy pred tvorbou zohľadnujeme všetky možnosti. Návrhy robím do 24 hodín. Neni problém namaľovať čokoľvek. Na to sa vlastne aj v našom zatiaľ neformálnom štúdiu - CoverAll Studio s mojimi priateľmi - spolupracovníkmi sústredíme. Maľovať všetkými technikami, všetky námety a na akýkoľvek predmet-povrch.
V Brezne sa uskutočnili zaujímavé súťaže, priblížiš nám to?
Kedysi sme s neformálnou skupinou SABOTAGE organizovali rovnomenné kultúrno – športové podujatia. Graffiti jamy a skateboardingové eventy boli celkom obľúbené. Hlavným motívom bolo : "Športom a umením proti alkohou a drogám." Mali sme aj medzinárodnú účasť v graffiti časti. Na evente sa zúčastnilo viac jazdcov ako na slovenskom skateboardingovom pohári . Zorganizovali sme niekoľko ročníkov, bohužiaľ sme s tým museli skončiť z dôvodu iných povinností, ako škola, práca alebo iná vyťaženosť, každý sme išli vlastnou cestou.
Čomu sa venuješ v súčastnosti?
Momentálne maľujem hlavne zákazkové maľby, avšak snažím sa venovať aj graffiti ako takým. Pripravujem viaceré projekty či už sám alebo s priateľmi, ako letné graffiti jamy alebo vybavovanie legálnych plôch. Teraz napríklad by sme chceli namaľovať jednu obrovskú stenu s motívmi Horehronia a Mesta Brezna. Najideálnejšia plocha by bol oporný múr na ceste Osloboditeľov- medzi sídliskom Mazorník a mestom Brezno. Chceme skrášliť túto nevyužitú šedú betónovú plochu. Zároveň ju zakonzervovať a vytvoriť niečo pekné v našom okolí a taktiež niečo čo by mohlo zatraktívniť mesto Brezno. Avšak tento projekt je v tomto čase na začiatku. Zháňame ľudí ktorý sú ochotný pomôcť, sponzorov ktorým nie je ľahostajné ako vyzerá mesto Brezno. Takisto neskôr ak sa všetko podarí chceme urobiť anketu o tom, čo sa tam namaľuje, čiže nás zaujímajú názory a pripomienky každého.
Ak by nám chcel niekto pomôcť, prosím kontaktujte ma na breznograffiti@gmail.com.
Ďakujem za rozhovor :)