Štvrtok, 24. marca 2016 • 10:06.54 • turistika
2723x
Aby turisti vyšli v ústrety aj záujemcom o naše podujatia, ktorí pracujú aj v sobotu, presunuli plánované turistické podujatie zo soboty na nedeľu 20. marca. Účastníkov privítala predsedníčka klubu, pogratulovala Tonke k jej jubileu (všetci si pochutili na jej slaných minikoláčikoch) a potom už len smer na Šiatorskú Bukovinku - dedinku na slovensko-maďarskom pohraničí v Cerovskej vrchovine.
Sem sa vybrali turisti poznávať históriu a navštíviť zrúcaniny hradu Šomoška. Hrad bol postavený v 14. storočí a zaujímavosťou je, že bol postavený z bazaltových stĺpov. V dobách tureckých nájazdov hrad 22 rokov odolával ich náporu.
Po vystúpení z autobusu si pochvaľujeme modrú oblohu a slnečné počasie, aj keď je zrána ešte čerstvo. Krátke občerstvenie, spoločné foto pri Šimonovej veži a kráčame náučným chodníkom v chránenej prírodnej rezervácii. Cestou obdivujeme mohutné buky a duby, ktorých korene sa ťahajú ako chápadlá chobotnice. Krúdyho prameň svojou vodou zásobuje rybník, pri ktorom si tiež urobíme pár krásnych záberov.
Pod hradom je kamenný vodopád, kamenné more – všetko z bazaltových stĺpov. Fotíme krásny zelený strom, ktorý nevieme identifikovať a potom vchádzame na hradné nádvorie. Zo zachovanej veže je výborný výhľad na okolie. Hore však poriadne prefukuje, tak zase schádzame na spiatočnú cestu.
Čaká nás ešte návšteva Fiľakovského hradu a hradného múzea. Keďže do prehliadky múzea nám ostáva dosť času, prechádzame sa po zachovaných ruinách hradu. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1242 kde sa píše, že Fiľakovský hrad odolal Tatárskym nájazdom. Hrad vlastnili viacerí majitelia, medzi nimi aj Matúš Čák Trenčiansky. Prechádzame až na vrchné nádvoria, odkiaľ je krásny výhľad na mesto a okolie. Fúka tu však taký ľadový vietor, s ktorým sme na južnom Slovensku nepočítali.
Potom ideme so svojím sprievodcom na prehliadku múzea, ktorý sa nachádza v zrekonštruovanej Bebekovej veži. Sprievodca nám so zaujatím rozpráva o historických vykopávkach v okolí Fiľakova (zvyšky mastodonta, pratura, žraloka, ....), o obsadení mesta Tatármi, popisuje vykopávky, ktoré sa nachádzajú vo vitrínach na jednotlivých poschodiach. Poďakujeme za zaujímavý výklad, zapíšeme sa do návštevnej knihy a posledným pohľadom sa rozlúčime s kamenným pamätníkom zašlých dôb.
Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno
viac fotografií nájdete tu Šomoška, Fiľakovo
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno