Štvrtok, 02. júna 2011 • 08:38.04 • informujeme
1667x
Nastalo obdobie leta a ľudia trávia viac času v uliciach a v prírode. Polícia preto upozorňuje na rôzne riziká a nebezpečenstvá, ktoré môžu číhať najmä na dievčatá a ženy, ktoré bývajú ľahkou korisťou pre asociálov a násilníkov. Viac ako polovicu minuloročných prípadov znásilnenia riešila polícia v období od mája do septembra. Najčastejšími obeťami tohto trestného činu sú ženy vo veku od 18 do 30 rokov. Násilník si ale nevyberá ani podľa veku, ani podľa vzhľadu, ale podľa situácie.
Preventívne rady
Najčastejšie dochádza k trestným činom najmä v noci, keď je páchateľ „chránený“ tmou. Najlepšou prevenciou je preto vyhýbať sa rizikovým miestam kde je málo ľudí, tmavým uličkám, opusteným garážam a podchodom. Nebezpečné miesta sú parky a lesíky.
Ak nie je možné si naplánovať aktivity tak, aby boli v priebehu dňa, bezpečnejšie je ísť v sprievode inej osoby, prípadne v sprievode viacerých ľudí. Ak jazdíte autom je bezpečnejšie byť v ňom zamknutá, či už keď stojíte na križovatke alebo na parkovisku. Často sa stáva, že ženy si idú napríklad zabehať v odľahlých miestach a pritom počúvajú hudbu. Je to najjednoduchšia situácia, kedy ich môže nebezpečný páchateľ prepadnú, znásilniť alebo sexuálne zneužiť.
Obrana
Neexistuje univerzálna rada akým spôsobom sa brániť. Všetko závisí od osobnosti človeka, každý človek zareaguje vo vyhrotenej situácii inak. Každá žena by si mala uvedomiť, že aj ona môže byť obeťou trestného činu, preto by si mala premyslieť, čo by v takej situácii urobila. Keď už prehliadneme preventívne rady a žena sa dostane do nebezpečnej situácie, nemala by strácať rozvahu. Ak sa nedá utiecť alebo inak sa vyhnúť konfliktu, môže napr. použiť svoju kabelku a brániť sa ňou, ak v nej má sprej, nebáť sa ho použiť, prípadne na obranu môže použiť aj zväzok kľúčov. Veľmi dôležité je si zapamätať čo najviac o páchateľovi, popísať postavu, oblečenie a hlavne si zapamätať črty tváre, niečo čo je na ňom neobvyklé: jazva, materské znamienko, tetovanie...
Ak sa žena stane obeťou trestného činu, je potrebné čo najskôr sa obrátiť na políciu, telefonicky na čísle 158, alebo osobne na ktoromkoľvek policajnom útvare.
Rady ženám ako prežiť lúpežné prepadnutie
Zdroj: KRPZ BB