Piatok, 29. apríla 2011 • 12:07.33 • informujeme
2400x
Už po deviatykrát v sobotu 30. apríla partnerský štvorlístok obec Čierny Balog, Lesy SR, š.p., Čiernohronská železnica, n.o., a Vydra – vidiecka rozvojová aktivita symbolicky otvorí bránu do Vydrovskej doliny pri Čiernom Balogu.
Túto výnimočnú turistickú destináciu obľubujú predovšetkým rodičia s deťmi a milovníci čistej a „nepoškvrnenej“ prírody, je zaujímavým cieľom pre školské zájazdy i pre odborné skupiny. Vydrovská dolina v sobotu v slávnostnom šate privíta návštevníkov, ktorých po kvapke autentického čiernobalockého folklóru a „odtrúbení“ v podaní lesníc a lesných rohov čaká v amfiteátri 20. ročník medzinárodného country festivalu
Za stodolou.
S čím novým do tohtoročnej sezóny partneri štvorlístka prichádzajú?
Súčasťou Vydrovskej doliny je Lesnícky skanzen Lesov SR, š.p., ktorý na ploche 140 ha a na 3 km dlhom náučnom chodníku ponúka návštevníkom najrôznejšie lesné a lesnícke témy o životodarných funkciách lesa a práci lesníkov. Približne uprostred tohtoročnej sezóny by mal ním prejsť 300 tisíci návštevník. Desiaty deň stromu 9. júla bude príležitosťou pripomenúť si významné lesnícke výročia – Medzinárodný rok lesov a 170 rokov od úmrtia významného zakladateľa lesníctva na Slovensku a rodáka z Čierneho Balogu Jozefa Dekréta Matejovie.
Čiernohronská železnička, ktorá v novodobej histórii ako turistická atrakcia prvú jazdu absolvovala 1. mája 1992, obohatila svoju ponuku o niekoľko atrakcií – na trati Čierny Balog – Šánske špeciálny vláčik pre deti, ktoré môžu navštíviť mini gazdovskú zoo, detský vagón na hranie a funkčnú novú parnú lokomotívu s dátumom narodenia rok 1906. Veľmi významným pokrokom pre rozvoj železničky sú získané prostriedky z eurofondov, z ktorých financuje obnovu trate na Dobroč.
Prioritou v oblasti cestovného ruchu pre obec je založenie klastra Horehronie, ktorý združí obce, mesto a podnikateľov v cestovnom ruchu v okrese Brezno, aby marketingovo podporil cestovný ruch na Horehroní. Obec Čierny Balog spolu s partnermi získala z eurofondov finančné prostriedky na neinvestičné aktivity v cestovnom ruchu zamerané na propagáciu , podporu podujatí a na vytvorenie produktu Huculská magistrála, ktorý prepája územie Čiernohronského mikroregiónu a Muránskej planiny s cieľom zviditeľniť chov huculov na Sihle a chov koní na Muránskej planine. Zároveň zabezpečí obnovu značenia cyklotrás v rámci Čiernohronského mikroregiónu.
Poslaním Vydry – vidieckej rozvojovej aktivity je chrániť základné hodnoty vidieka – prírodné, kultúrne, duchovné bohatstvo a rozvíjať dobrovoľníctvo. Toto poslanie napĺňa prostredníctvom podpory cestovného ruchu, komplexne dopĺňa ponuku voľnočasových aktivít pre všetky cieľové skupiny a je vlastne takým „stmeľovačom“. Pre školákov ponúka nevšedný zážitkový školský výlet zložený z turistických atrakcií, náučných environmentálnych hier a prechádzky prírodou jedinečného Lesníckeho skanzenu.
V Envirocentre – areáli programov environmentálnej výchovy pre deti a dospelých pripravuje aktivity Vydričkina papiernička (výroba recyklovaného papiera), Šikovné prsty (výroba tkaných rohoží zo starého textilu), zábavné súťaženie s prvkami folklóru a drevorubačskej tradície Pachov drevorubačský ding a ďalšie hry s ekologickou tematikou. Organizuje tradičné letné tábory vo Vydrovskej doline, ktoré sú výnimočné vo svojej podstate, pretože sú pokračovateľmi táborov Stromu života.
Autor: Mgr. Mária Šajgalíková, Vydra – vidiecka rozvojová aktivita