machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 22. júna 2023 • 18:58.27 • informujeme

958x

Slováci môžu bezplatné vyštudovať námornú dopravu v Poľsku

Napriek neprístupnosti k moru má Slovensko pomerne dlhú námornú tradíciu a nie je to tak dávno, čo malo aj lode plávajúce pod slovenskou a československou vlajkou. V časoch Česko-Slovenska bola profesia námorníka atraktívna pre vysoké zárobky, prestíž a možnosť spoznávať svet. Dnes sú aj iné možnosti cestovania po svete a medzinárodnej kariéry, no vidina námorníckej kariéry stále láka mnohých Slovákov. Je potrebné pripomenúť, že prítomnosť v EÚ dáva slovenským občanom právo študovať v iných krajinách Európskej únie za rovnakých podmienok ako občania danej krajiny. Na Námornej univerzite v Gdyni môžu preto Slováci študovať zadarmo a sú prijímaní bez prijímacích skúšok, nábor trvá do polovice júla.

Poľsko vzdeláva budúcich námorníkov na dvoch štátnych univerzitách, sú to: Námorná univerzita v Gdyni a Námorná technická univerzita v Štetíne. Gdynia je najbližšie k Slovensku, univerzita v Gdyni je tiež staršia a má lepšie meno. Mesto sa nachádza pri mori a je súčasťou aglomerácie Trójmiasto, ktorá zahŕňa Gdansk, Sopot a Gdyňu. Trojmestie je popri Varšave, Krakove, Katoviciach, Lodži a Poznani jednou z najväčších poľských metropol a vďaka blízkosti mora, lesov a atrakcií veľkomesta súGdansk a Gdynia považované za najlepšie miesto na život v Poľsku.

Námornícka práca nie je pre každého. Prináša veľa zábavy, spoločenskej prestíže, istoty zamestnania a dobrých zárobkov, no prichádza so špecifickým životným štýlom, ktorý niektorí milujú, no nie každému sa to páči. Pracuješ v medzinárodnom prostredí, takže musíš vedieť komunikovať v angličtine. Zároveň je dôležitejšie vedieť v angličtine komunikovať v praxi a poznať odbornú námornú slovnú zásobu, nikto v tomto odvetví nevenuje pozornosť anglickej gramatike a správnemu pravopisu, nikto tu nevie perfektne po anglicky, hovorí sa skôr jednoduchou angličtinou aj s chybami. Z tohto dôvodu nie je potrebná ani dobrá znalosť poľského jazyka. Slováci študujú v Gdyni po poľsky, ale ide skôr o porozumenie poľštiny, ako o bezchybné rozprávanie a písanie v tom jazyku. V prvom ročníku sú dôležitejšie znalosti z matematiky, fyziky či geografie, preto by ľudia, ktorí sú v týchto predmetoch slabí, nemali skúšať šťastie na tomto štúdiu. Počas štúdia univerzita poskytuje stáže na lodiach vrátane legendárnej plachetnice „Dar Młodzieży“ a následne u súkromných lodníkov. Diplom univerzity v Gdyni je uznávaný a cenený na celom svete. Po ukončení štúdia môžete bývať v rodnej obci na Slovensku a plaviť sa na mesačné alebo niekoľkomesačné kontrakty z ktoréhokoľvek európskeho prístavu. Diplom námornej univerzity a námornícka prax tiež poskytujú skvelé možnosti pre prácu na súši na Slovensku aj v zahraničí, napríklad v doprave a administratíve.

Nábor na Fakultu plavby trvá do 19. júla. Budúci moreplavci sa vzdelávajú v oblasti námornej dopravy. Hoci sa v tejto fáze nevyžaduje znalosť poľského jazyka, informácie a formuláre sú v poľštine, preto sa oplatí nájsť osobu, ktorá vám s týmto procesom pomôže. Slováci nie sú povinní absolvovať prijímaciu skúšku, ale dokumenty o ukončení strednej školy musia byť úradne preložené do poľštiny. Vyžaduje sa aj osvedčenie o námornej zdravotnej nezávadnosti. Lekárske prehliadky je možné urobiť na mieste v Gdyni, trvá to celý deň, potrebujete aj potvrdenie od všeobecného lekára zo Slovenska. Námorný zdravotný preukaz sa platí, stojí to cca 150-200 EUR. Študenti sa môžu ubytovať v internáte, stojí to cca 100 eur mesačne. Život v Gdyni je lacnejší ako v Bratislave a možno o niečo lacnejší ako v Košiciach. Študenti majú zľavu na cestovanie MHD a vlakmi na území Poľska, zľavnený lístok na Intercity vlak (rýchlik, nie Pendolino) z Gdynie k slovenským alebo českým hraniciam stojí cca 10 eur. Avšak aby využiť výhodné ceny, musíte ísť vnútroštátnymi vlakmi a na hraniciach prestúpiť (napríklad v Cieszynie/Českom Tešíne alebo v Zakopanom a tam na autobus do Trstenej) - sú aj priame vlaky do Viedne, ale to už je úplne ina cenová úroveň.

Informácie o nábore nájdete na oficiálnej stránke Fakulty plavby.  Pomoc je možné získať aj na facebookovej skupine pre Slovákov vytvorenej na tento účel: Námorná univerzita Gdynia - študenti a záujemci zo Slovenska a Česka

Autor: Jakub Łoginow - novinár, doktorand na Námornej univerzite v Gdyni