Streda, 26. februára 2014 • 17:50.04 • informujeme
2122x
V utorok 25. februára 2014, sa aj v Banskobystrickom kraji uskutočnila policajná akcia. Policajti železničnej a dopravnej polície na vybraných železničných priecestiach a v ich bezprostrednej blízkosti, dohliadali na verejný poriadok a na dodržiavanie predpisov o bezpečnosti a plynulosti železničnej i cestnej dopravy. Účastníkom ciest vysvetľovali, na čo slúži jedinečné identifikačné číslo a bezpečné spôsoby prechádzania cez priecestie, či už so závorami alebo bez. Kvôli zvýšeniu bezpečnosti a zníženiu dopravnej nehodovosti na priecestiach, s cieľom v maximálnej miere obmedziť nehody so smrteľným následkom, je každé železničné priecestie označené „jedinečným identifikačným číslom“ (JIČ). V prípade vzniku nehody na železničnom priecestí umožňuje toto číslo identifikáciu a ďalšie špecifikácie konkrétneho priecestia. Tieto údaje sú aktualizované v databáze operačného strediska na krajskom riaditeľstve Policajného zboru. V prípade telefonického oznámenia o nehode na číslo 158, alebo 112, je na základe tohto identifikačného čísla možné miesto nehody veľmi rýchlo určiť. V závislosti od udalosti, ktorá sa na priecestí stala, tak môžu príslušné útvary polície a záchranné zložky prijať potrebné opatrenia.
Účastníci ciest, by mali dbať na zvýšenú opatrnosť pri prechádzaní takýmito úsekmi, najmä v miestach, kde nie sú závory. Vodiči majú túto povinnosť aj zo zákona. Vodič vo vzdialenosti 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní je povinný jazdiť rýchlosťou najviac 30 km.h-1.
Ak na priecestnom zabezpečovacom zariadení svieti prerušované biele svetlo, vodič je povinný 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní jazdiť rýchlosťou najviac 50 km.h-1.
Vodič nesmie vchádzať na priecestie, ak svietia dve červené prerušované svetlá, ak sa spúšťajú, sú spustené, alebo sa dvíhajú závory. V prípade, že dôjde k zastaveniu vozidla na železničnom priecestí, vodič je povinný odstrániť vozidlo zo železničnej trate. Ak tak nemôže urobiť, musí bezodkladne vykonať také opatrenia, aby bol vodič koľajového vozidla pred nebezpečenstvom včas varovaný. V prípade porušenia zákazu vchádzania na železničné priecestie hrozí podľa sadzobníka pokút sankcia vo výške 150 eur.
V Banskobystrickom kraji sa tejto akcie zúčastnilo 22 policajtov železničnej a dopravnej polície. Spolu skontrolovali 19 železničných priecestí, pričom zistili 44 priestupkov. V súvislosti s touto preventívno-bezpečnostnou akciou, policajti vykonali prednášky na tému „jedinečné identifikačné čísla“ na 17 základných školách a to v Lučenci, v Rimavskej Sobote, v Banskej Bystrici, v Brusne, Medzibrode, v Slovenskej Ľupči, vo Zvolene, v Sliači, v Dolnej Strehovej, v Žiari nad Hronom a v Štiavnických Baniach.
Zdroj: KRPZ BB