Piatok, 14. júna 2013 • 17:47.49 • informujeme
2251x
Brezno, 12. júna 2013
Ocenenie „Oskar bez bariér“ za rok 2012 získalo mesto Brezno, hoci sa do súťaže prihlásilo po prvýkrát. Pri tejto príležitosti sa na radnici v Brezne stretli predstavitelia organizácií, ktoré na projekte spolupracujú.
V stredu, 12. júna, sa v Obradnej sieni breznianskeho mestského úradu uskutočnilo stretnutie vedenia radnice s predstaviteľmi organizácií, ktoré sa podieľajú na odstraňovaní bariér v meste Brezno. Prítomných privítala prednostka Mestského úradu, Ivana Kružliaková a poďakovala sa všetkým prítomným za ich obetavú prácu.
Primátor mesta, Jaroslav Demian, si prevzal od zástupcov pozvaných organizácií symbolické srdce, v ktorom sú zahrnuté všetky . Nakoniec hostitelia rozkrájali tortu s logom „Oskara“. Slávnostné popoludnie obohatili pracovníčky úradu a zároveň členky Zboru pre občianske záležitosti.
Činnosť všetkých zúčastnených vyzdvihol vo svojom príhovore primátor mesta, Jaroslav Demian: „Zišli sme sa tu všetci tí, ktorí sme ochotní venovať svoj čas, silu a energiu chorým, opusteným, hendikepovaným. Všetkým, ktorí sa ocitli v núdzi a sú odkázaní na pomoc druhých. Snahou nášho mesta je poskytovať pomoc, práve týmto jedincom, nedovoliť aby boli vyčlenení na okraj spoločnosti a aby svoje životy len prežívali. Práve preto sa snažíme o posilnenie pozície zdravotne postihnutých ľudí a zabránenie ich vylúčenia, o elimináciu bariér v prostredí, vrátane podpory rovnakých príležitostí.. Teší ma, že aj prístup ľudí žijúcich v našom meste k zdravotne znevýhodneným a sociálne slabým ľuďom sa postupne mení k lepšiemu, hoci ešte stále je čo doháňať,“ dodáva primátor.
Ocenenie „Oskar bez bariér“ si na 24. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), dňa 28. mája 2013, v divadle Andreja Bagara prevzal primátor mesta, Ing. Jaroslav Demian, z rúk ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, Jána Richtera a predsedu Združenia miest a obcí Slovenska, Jozefa Dvonča.
Brezno sa tak zaradilo medzi úspešných finalistov po Piešťanoch, Hlohovci, Pruskom, Dolnom Kubíne, Partizánskom, Nitrou, Popradom a Santovkou. V deviatom ročníku Brezno zvíťazilo nad mestskou časťou Petržalka, Nitrou, Tepličkou nad Váhom, Dolným Kubínom a Čičavou. Mesto Brezno sa zapojilo do súťaže s týmito úpravami:
Vstupy do budov verejných inštitúcií sa postupne vylepšujú. Bezbariérový vstup sa nachádza na Daňovom úrade a Úrade práce sociálnych vecí a rodiny. V budove Okresného súdu je inštalovaný výťah pre vozíčkarov. Brezniansky Mestský úrad sídli v historickej budove, preto v ňom nebolo možné realizovať zásadné stavebné úpravy. Na mieste dostupnom pre každého je namontované signalizačné zariadenie, ktorým si hendikepovaný spoluobčan privolá pracovníka klientskeho úradu a ten mu potrebné náležitosti vybaví.
Jedna z troch základných škôl v meste (na sídlisku Mazorníkovo) má bezbariérový vstup a mesto Brezno ako zriaďovateľ školy realizovalo stavebné úpravy na zabezpečenie bezbariérového prístupu z vlastných zdrojov. Rekonštrukcie pozostávajú z vybudovania prístupu do budovy rampou s prestrešením, úpravy jestvujúcej výťahovej šachty pre novú zdvíhaciu plošinu, úpravy toaliet pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu. Školu navštevujú deti so zníženou mobilitou (v súčasnosti aj jeden vozíčkar), ale využíva sa aj v prípade úrazov dolných končatín.
Základná škola s materskou školou Karola Rapoša vzdeláva v súčasnosti 23 integrovaných detí, z toho so syndrómom autizmu a zrakovým postihom po jednom dieťati, s mentálnym postihom deväť detí, desať detí s vývinovými poruchami a po jednom dieťati s narušenou komunikačnou schopnosťou a poruchou správania. Deti majú upravené učebné osnovy a sú vzdelávané podľa špeciálnych učebných osnov s pomocou asistentov učiteľa.
Ťažko zdravotne postihnutí občania majú možnosť návštev kultúrnych a športových podujatí v breznianskej Aréne, v ktorej sa rovnako nachádza bezbariérový vstup.
Ani na cestujúcu verejnosť mesto nezabúda a na základe dobrej spolupráce poskytla SAD Zvolen v rámci zmluvy o výkone vo verejnom záujme autobus so zníženým prahom, ktorý premáva na linke MHD.
V roku 2010 Mesto Brezno v spolupráci s Červeným krížom zriadilo službu sociálneho taxíka, ktorý za zvýhodnené sadzby prepravuje občanov ŤZP, seniorov, rodiny s maloletými deťmi nielen do zdravotníckych zariadení, ale slúži tejto cieľovej skupine aj na bežnú prepravu. Na prevádzku taxíka mesto poskytuje mesačne dotáciu vo výške 956 eur.
Na prechodoch pre chodcov slúžia najmä nevidiacim akustické signalizačné doplnky, zabezpečené zo zdrojov Lion´s klub v Brezne.
Snahu o bezbariérovosť mesta dotvára jeho centrum – námestie, ktoré mesto ako realizátor stavby zrekonštruovalo v troch etapách - láka do ulíc mesta čoraz viac aj imobilných občanov, za čo môže uspôsobenie chodníkov, reštauračných zariadení a kaviarní.
Intenzívnejšia spolupráca mesta Brezna so zástupcami zdravotne postihnutých viedla k vzniku myšlienky zapojiť do spolupráce aj ďalšie subjekty pôsobiace na území mesta. V roku 2010 bolo podpísané „Vyhlásenie o spolupráci pri znižovaní bariér pre zdravotne postihnutých spoluobčanov a návštevníkov mesta Brezno na roky 2010-2013“ medzi mestom Breznom a zástupcami Občianskeho združenia zdravotne postihnutých. Vo vyhlásení boli stanovené kritériá ústretovosti zo strany subjektov voči zdravotne postihnutým:
- pomáhať zdravotne postihnutým pri vstupe do subjektu,
- asistovať im pri výbere tovarov a služieb,
- pomáhať im pri správnom výbere tovarov a služieb,
- správať sa k týmto osobám úctivo a empaticky, adekvátne k miere osobného, handicapu,
- pomáhať pri opustení objektu.
Mesto sa zaviazalo propagovať tieto subjekty v regionálnych médiách a odovzdať im ocenenie „Subjekt ústretový k zdravotne postihnutým“. Nad splnením dohodnutých kritérií „dohliada“ pracovná skupina, zložená zo zástupcov mesta, UPSVaR a členov občianskeho združenia zdravotne postihnutých.
Všetky ocenené subjekty v meste sú označené nálepkou na viditeľnom mieste. Odovzdanie ocenenia je vyvrcholením kultúrno-spoločenského podujatia „Podajme si ruky“, ktoré sa od roku 2010 každoročne koná na breznianskom námestí za podpory Banskobystrického samosprávneho kraja, pod záštitou primátora mesta.
V septembri roku 2012 sa uskutočnil tretí ročník. Cieľom tohto podujatia je sústrediť na jednom mieste inštitúcie, firmy, organizácie zdravotne postihnutých, chránené dielne - čiže všetkých, ktorý tejto cieľovej skupine ponúkajú svoje služby.
Podujatie je ideálnym miestom pre nadviazanie spolupráce týchto organizácií navzájom, ale aj s ďalšími organizáciami ako napr. Červený kríž, či Partnerstvo sociálnej inklúzie okresu Brezno a dáva priestor aj dobrovoľníkom najmä z radov študentov Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie EBG Brezno, „mladým matičiarom“ a iným organizáciám. Títo aktívne participujú aj na ďalších podujatiach organizovaných mestom - Dni mesta, Deň Rómov, rôzne podujatia v Dennom centre „Prameň“.
Mesto sa snaží odstraňovať vnútorné bariéry aj voči ľuďom, ktorí sa rôznych príčin ocitli bez domova. Pre nich je zriadený útulok „Nádej“, nízkoprahové denné centrum „Lúč“ a sezónna ohrevovňa, ktorých zriaďovateľom je mesto Brezno a uvedené financuje zo svojho rozpočtu. V týchto zariadeniach majú občania bez prístrešia možnosť zapojiť sa do rôznych aktivít. Zhotovené výrobky, za asistencie žiačok pedagogickej a sociálnej akadémie EBG v Brezne a zamestnancov zariadenia, prezentujú na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach a dostávajú sa tak do pozornosti občanov z pozitívnej stránky..
Mesto rovnako podporuje seniorov a umožňuje im aktívny život pri mnohých záujmových činnostiach v dennom centre Prameň. Seniori sú aktívni nielen na území mesta, ale prekračujú aj hranice štátov – spolupracujú so Slovákmi žijúcimi v Rumunskom Nadlaku a zúčastňujú sa podujatí v partnerskom meste Českej republiky v Novom Bydžove.
Počas európskych partnerských dní rovnako upevnili svoje vzťahy so seniormi z francúzskeho Meudonu, poľského Ciechanowa Aj tu dochádza k akémusi „búraniu“ bariér a zároveň a mu darí, nakoľko tí ľudia sa stretávajú najmä srdcom. V rámci Európskeho roka aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami sa breznianski seniori zúčastnili 4. Veľtrhu pre seniorov v Trnave a tiež Medzinárodnej konferencie v Banskej Bystrici, kde prezentovali svoju činnosť. Niektoré z aktivít (práca s počítačmi, šikovné gazdinky, záchranný systém SOS) sa uskutočnili aj v našom meste.
V rámci aktivít jednotlivých cieľových skupín, ktoré majú potrebu podeliť sa so svojou činnosťou aj s ostatnými, vznikli viaceré periodiká – „Seniorský Prameň“ – vydávaný seniormi, „Lúč nádeje“ – participujú na ňom občania bez domova. Mesačníky Rodina a Tereňáčik mapujú projekty realizovné v meste Brezno – Terénna sociálna práca, Služby starostlivosti pre dieťa a rodinu.
Ďalší informačný materiál, ktorý je jedným z výstupov projektu „Podajme si ruky“ je vydávaný jedenkrát ročne v rámci podujatia pod názvom „Bulletin (nielen) pre ťažko zdravotne postihnutých, kde je možné nájsť prehľad inštitúcií, organizácií, firiem, domovov sociálnych služieb – skrátka všetky informácie, ktoré môžu byť pre človeka s handicapom a jeho rodinu užitočné. Bulletin ako aj ostatné periodiká sú zverejnené aj na webovej stránke mesta.
V rámci sprístupnenia webovej stránky skutočne všetkým teda aj nevidiacim sa mesto Brezno snažilo upraviť jej vzhľad a všetky formuláre tak, aby ich zvládla čítačka, ktorá je významnou pomôckou nevidiacich a slabozrakých, ktorým chceme tiež čo najviac informácií sprístupniť.
Autor: Alena Šperková