Streda, 23. novembra 2011 • 14:38.20 • informujeme
2036x
Pripraviť projekt, zakladajúci sa na propagácii slovenského kultúrneho dedičstva a podporujúci vzájomnú spoluprácu a medzinárodný dialóg, nie je jednoduché. Projekt musí plniť všetky ciele a zámery, charakteristické pre medzinárodnú spoluprácu, ako je reprezentácia národnej kultúry, podpora európskej spolupráce medzi jednotlivými krajinami a šírenie pozitívnych skúseností z oblasti európskej integrácie formou neformálnych stretnutí. Takýto priestor na vzájomnú výmenu skúseností s podporou európskej spolupráce poskytujú v plnej miere medzinárodné stretnutia ako sú medzinárodné hudobné festivaly. Patril k nim aj medzinárodný festival v Mikulove - Kampanila, ktorý sa uskutočnil v septembri tohto roka v Českej republike, na ktorom úspešne reprezentoval Brezno a Slovenskú republiku Spevácky zbor mesta Brezna.
Spevácky zbor mesta Brezna patrí k nositeľom kultúry v Banskobystrickom kraji. Prostredníctvom koncertov, na ktorých znejú klasické i upravené ľudové skladby v rôznych jazykoch, chorály, spirituály a aj úryvky zo svetoznámych opier a muzikálov ,oslovuje rôzne skupiny obyvateľstva a poskytuje im hodnotné umelecké zážitky. Nie každý žije v Bratislave či Banskej Bystrici a vypočuť si koncert skupiny spevákov, ktorí podávajú klasickú skladbu v súhre štyroch, šiestich či ôsmich hlasov, určitým spôsobom nahrádza existenciu divadla či opery.
Spevácky zbor mesta Brezna už oslávil viac ako tri desaťročia svojej existencie a ani po takom dlhom čase nestagnuje. Ročne uskutoční veľké množstvo koncertov, má veľa partnerov z rôznych krajín, s ktorými udržuje medzinárodnú kultúrnu spoluprácu. Pripravuje rozmanité projekty, ktorých prínosom je najmä šírenie slovenskej kultúry doma i v zahraničí a všeobecná dostupnosť umeleckých programov ľuďom rôznych kategórií a sociálnych skupín.
V rámci projektu MEDZINÁRODNÁ SPOLUPRÁCA - ZÁKLAD ÚSPEŠNÉHO PARTNERSTVA, ktorý finančnou dotáciou podporilo i Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, sa zbor zameral na reprezentáciu slovenskej kultúry na Medzinárodnom festivale pěveckých zborů Kampanila 2011 v Mikulove. Jeho hlavným cieľom bolo prezentovať kultúrne dedičstvo slovenského národa pred zahraničnými divákmi a ukázať im poklady, ktoré zanechali predkovia. Projekt prispieva k jednému z cieľov európskej kultúrnej politiky a to k prínosu kultúr k zvyšovaniu úrovne obyvateľstva v členských štátoch EÚ pri zachovaní národnej a regionálnej rozmanitosti. Tiež k podpore súčasnej slovenskej kultúry a pozdvihnutiu spoločného kultúrneho dedičstva v tvorivej činnosti.
Moravská KAMPANILA je významný festival zborového spevu. Počas predchádzajúcich XIII. ročníkov sa na ňom predstavilo množstvo umeleckých telies v rámci originálnych kultúrnych podujatí. Na festivale v minulosti vystúpili zbory a speváci z celého sveta s projektmi ako Česká píseň, Missa Solemis, Te Deum, Glagolská mše či Orffova Carmina burana. Zárukou kvality festivalu a prezidentom Kampanily 2011 bol profesor Zdeněk Pololánik. K významným účastníkom tohoročného festivalu boli významné telesá ako Pěvecký zbor Dysonans, Pěvecké združení ostravských učitelek a domáci zbor Pěvecký zbor Uměleckého sdružení VIRTUOSI DI MIKULOV. Medzi zahraničných hostí Kampanily 2011 patril v septembri pod vedením umeleckého vedúceho a dirigenta profesora Milana Pazúrika i Spevácky zbor mesta Brezna, ktorého koncerty sa na veľké prekvapenie a radosť jeho členov konali na očarujúcich miestach historického Mikulova. V rámci festivalu prebehlo niekoľko koncertných popoludní a večerov - Recitál, Matiné, Setkání a Te deum. Úvodný koncert nášho zboru sa uskutočnil pod vznešeným stredovekým hradom, týčim sa nad gotickým námestím starého mesta, plnom zahraničných turistov. Koncertovanie nášho zboru vyvrcholilo v rajskej záhrade uprostred rozľahlého vnútorného nádvoria bývalého kláštorného komplexu a prebiehalo vo festivalovej fáze s názvom Setkání. Vystúpenie našich spevákov, ktorí zaspievali okrem iných i niekoľko upravených ľudových skladieb z Horehronia, zanechalo vo všetkých hlboký dojem a náš zbor odmenili dlhotrvajúcim potleskom. Repertoár koncertov prezentoval kultúrne dedičstvo slovenského národa a jeho nehmotnej kultúry. Do popredia tu vystúpila európska rovina projektu posilňujúca medzikultúrny dialóg cez vytváranie pocitu spolupatričnosti občanov rôznych európskych krajín. V rovine odbornej bol program festivalu pretkaný stretnutiami a rozhovormi dirigentov a umeleckých vedúcich za účelom výmeny skúseností z oblasti hudby a spevu, dramaturgie, repertoáru a a vedenia ľudí v speváckych zboroch. Rezonovala najmä téma vzájomnej spolupráce speváckych zborov a tiež budúcnosti zborového spevu v priestore Európskej únie.
Ciele, ktoré realizačný tím projektu sledoval, sa podarilo splniť. Zborový spev má nemalý vplyv na duchovný život členov ľudského spoločenstva. Dlhá príprava spevákov na vystúpenia - štúdium hudby, hodiny skúšok, tvrdá sebadisciplína však nakoniec prináša ovocie v podobe potlesku divákov, zanechanie hlbokých umeleckých zážitkov a následne rozširovanie radov priaznivcov zborového spevu. Kultúrne a spoločenské aktivity Kampanily tiež významne prispeli k posilneniu väzieb a budúcich priateľských a partnerských vzťahov medzi moravským a slovenským zborom. Prínosom pre celý kolektív bolo získanie nových skúseností z vystupovania pred náročnými zahraničnými divákmi, radosť z úspešného odovzdávania slovenského kultúrneho dedičstva iným národom, nové skúsenosti s organizáciou hudobného festivalu a tiež skúsenosti s realizáciou podávaného projektu, ktoré určite stmelí ľudí a posilní komunitný život.
Autor: Mgr. Eva Hančáková - manažér zboru