Pondelok, 16. mája 2016 • 09:22.16 • zaujímavosti
2653x
Brezno, 08.máj 2016
Nedeľné popoludnie 08. mája v Brezne nebolo z pohľadu počasia najveselšie. Mesto obchádzali dažďové mraky. I napriek tomu sa veľká plocha námestia pred historickou mestskou vežou napĺňala občanmi všetkých vekových skupín. Prijali pozvanie na koncert - proti fašizmu, spojený aj s verejnou diskusiou. Prichádzajúcich zrejme oslovil nielen dátum, ale aj nanajvýš znova aktuálna téma.
Ôsmy máj, dátum spojený s ukončením druhej svetovej vojny, ktorý si každoročne pripomíname ako Deň víťazstva nad fašizmom. Ale skutočne pred 71 rokmi naši predkovia s nasadením svojich životov nad ním zvíťazili? Touto a podobnými otázkami sa zaoberali organizátori a hostia Koncertu proti fašizmu, ktorý svoju púť po Slovensku odštartoval práve v metropole Horehronia. Vystúpenia známych slovenských interpretov sa striedali s verejnými diskusiami na tému fašizmu, extrémizmu, xenofóbie a intolerancie.
Dôvody, prečo si organizátori pre svoju prvú zastávku vybrali práve Brezno, sú dve. Horehronie patrilo počas druhej svetovej vojny, k centru protifašistického odboja a dnes paradoxne v tomto regióne, najmä vo voľbách do vyšších orgánov, majú extrémistické sily veľkú podporu. Zrejme sa niečo zanedbalo. Naši otcovia a starí otcovia našli odvahu, s nasadením svojho zdravia a života sa v boji postavili proti fašizmu a jeho hitlerovskej ideológii nacizmu – tyranii a zlobe, ktorá šírila nenávisť proti iným národom a rasám. Je potrebné svojimi činmi a postojmi neustále prispievať k tomu, aby ich obete neboli zbytočné. Zaradiť sa do občianskej iniciatívy ľudí, ktorí bránia slobodu a demokraciu.
Akciu v Brezne zahájil jeden z iniciátorov projektu, novinár Andrej Bán. V úvode o sebe uviedol, že je potomkom Jána Nikolajdesa (1885+1944 gréckeho pôvodu), rušňovodiča Čiernohronskej lesnej železničky, ktorý bol zastrelený 26. októbra 1944 príslušníkmi 18 SS divízie Tankových granátnikov Horsta Wessela, počas prevozu partizánov z Čierneho Balogu do Hronca. Ako spomienka na neho zostala Pamätná tabuľa na budove reštaurácie Vtáčnik v Hronci.
Elitné SS jednotky Tankových granátnikov... boli vyslané na Slovensko 28. augusta 1944, aby potlačili Slovenské národné povstanie. Zostali po nich krvavé stopy v podobe 102 vypálených obcí, 211 masových hrobov, cintoríny... Na Slovensku bolo umučených a zavraždených 5 300 ľudí, pretože nesúhlasili s ich ideológiou.
Na koncerte spolu diskutovali sociológ Fedor Gál, ktorý sa narodil v koncentračnom tábore. Uviedol, že mu tam zahynulo 90 % rodinných príslušníkov. Patrili do počtu 13 miliónov ľudí, ktorí, našli smrť v koncentračných táboroch. Do diskusie sa ďalej pridal historik z Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský, etnologička z Dokumentačného centra holokaustu Monika Vrzgulová. Z domácich sa zapojili viceprimátor Brezna Ján Králik, starostka obce Pohronská Polhora Hyacinta Tyčiaková, vedúci divadelného súboru Jána Chalupku Gabriel Obernauer, ktorým predseda BBSK Marian Kotleba, nedovolil dokončiť divadelné prestavenie – vojnovú drámu Kováči. Svoj postoj k tejto téme vyjadrili aj umelci Marian a Martin Geišbergovci, kapela Slobodná Európa, folklórny súbor Jabloň a Ľudová hudba Kučeravý javor.
Dôležitou súčasťou podujatia, ktoré podporila Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF) a organizácia Človek v ohrození, bola následná pondelňajšia diskusia so žiakmi a študentmi breznianskych škôl v Mestskom dome kultúry v Brezne.
Informácie som so súhlasom redakcie, čerpal z publikovaného príspevku v týždenníku MY Horehronie a následne som ich doplnil.
Text: Milan Kováčik, predseda ZO č.2 SZPB v Brezne
Foto: Jozef Tišliar
Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)